Контакт-центр (0342) 591-104
 
Контакт-центр (0342) 591-104

Новини

07.10.2014 / 08:48

Кабмін економить гроші на газі за рахунок населення

Україна напередодні опалювального сезону виявилася в умовах найжорсткішого дефіциту газу, В цих умовах Кабінет Міністрів, під видом економіі, забрав у незаможних частину компенсацій.
Понад 40% споживачів ПАТ "Івано-Франківськгаз" користуються пільгами та субсидіями на газ Понад 40% споживачів ПАТ "Івано-Франківськгаз" користуються пільгами та субсидіями на газ ФОТО: ПАТ "Івано-Франківськгаз"

Кабінет Міністрів прийняв постанову, якою з 1 жовтня 2014 зменшив в середньому в 1,5 рази норми споживання газу для тих, у кого немає лічильників газу, а це 3,7 млн​​. споживачів. Про це повідомляє сайт Подробиць. 

В уряді заявляють, що завдяки такому рішенню вдалося заощадити 1 млрд. куб. м. газу і запобігти його крадіжкам. Однак факти говорять про те, що ці твердження - не більше ніж голий популізм і спроба підняти рейтинг урядової політичної сили перед парламентськими виборами.

Ніякої економії газу від того, що знижені норми споживання не відбудеться - споживачі не стануть споживати менше газу і не припинять опалювати духовкою своє житло.

Швидше навпаки, цей опалювальний сезон, який пройде під гаслом "обігріває, хто як може", стане рекордним по використанню газових плит в якості обігрівальних приладів. Зменшивши щомісячний платіж за газ, Кабінет Міністрів формує у свідомості 3,7 млн​​. українців ставлення до газу, як до дармового товару, що ніяк не сприяє дбайливому і економному його споживанню.

Якщо раніше споживачі без лічильників, по всій Україні за нормами фіксовано оплачували за 1,13 млрд. куб. м. газу, то після зниження норм, вони будуть оплачувати тільки 694 млн. куб. м. газу. Різниця в 440 млн. куб. м. газу, а це ні багато ні мало - 2 млрд. грн. за комерційними цінами на газ, ляже на плечі споживачів з лічильниками, які заплатять за цей газ в складі тарифу на транспортування.

Але найголовніше, чого таким рішенням зміг досягти Кабмін для себе - це суттєва економія бюджетних коштів. Знизивши норми, уряд зменшив видатки з бюджету на виплату компенсацій по пільгах та субсидіях для малозабезпечених споживачів газу. Адже компенсації та пільги нараховуються в межах встановлених норм споживання.

Крім того, до бюджету піде і різниця у вартості газу. При цьому споживачі газу, які встановили лічильники, заплатять тепер за себе і за того хлопця. До того ж заплатять за вищими цінами. Звичайно, ціни і тарифи піднімуть не завтра - це відбудеться як тільки закінчаться вибори.

Для споживачів з газовою плитою зниження норм споживання фактично означає зменшення щомісячної плати за газ з 10 грн. до 7,8 грн. Не можна сказати, що раніше вони платили багато, наприклад, в порівнянні з платежами за опалення або за електроенергію, платежі за газ завжди були незначними.

При такому мізерному платежі, споживачі ніяк не будуть зацікавлені встановлювати за свій рахунок лічильники газу, що обійдеться в середньому в 1350 грн.

Для забезпечення безкоштовними лічильниками 3,7 млн​​. споживачів потрібно знайти десь 5 млрд. грн. Таких грошей ні в бюджеті ні в тарифі немає, тому установка лічильників розтягнеться ще не на один рік, а то і десятиліття.

Крім того, потрібно розуміти, що при такому щомісячному платежі за газ, споживачі без лічильників будуть до останнього чинити опір і не давати дозвіл на безкоштовну установку приладів обліку газу в їх приміщеннях, не кажучи вже про установку лічильників за власні кошти.

Зменшивши норми споживання газу, Кабінет Міністрів попросту переклав тягар платежів за газ із споживачів без лічильників на споживачів з лічильниками і на малозабезпечених громадян, яким тепер пільги і субсидії нараховуватимуть виходячи з нових урізаних норм споживання.

І якщо раніше пільгові категорії споживачів газу при опаленні свого житла могла розраховувати на компенсацію половини або хоча б третини вартості газу, то тепер така компенсація буде розраховуватися за новими нормами і не покриє і п'ятої частини їх витрат.

Україна напередодні опалювального сезону виявилася в умовах найжорсткішого дефіциту газу, а Кабінет Міністрів, проваливши чергові газові переговори, судорожно намагається призначити когось винуватим у тому, що країна може не пережити зиму, відвести увагу громадськості від реальної картинки і хоч якось підтримати рейтинг своєї політичної сили напередодні виборів.